


Ontdek o.l.v. de Italiaanse dirigent Ottavio Dantone, “Cesare in Egitto”, een schitterende opera van Geminiano Giacomelli (1692-1740), gecomponeerd op een libretto van Domenico Lalli, met de hulp van een jonge medewerker, die toen nog geen 30 jaar oud was…Carlo Goldoni. 


Geminiano Giacomelli (foto), geboren in Piacenza, was een leerling van de priester en operacomponist, Giovanni Maria Capelli (1648-1726), hofcomponist in Parma en aan het hof van Farnese. Capelli was tevens zanger en vervolgens kapelmeester van de Kathedraal in Parma. Van 1719 tot 1727 was Giacomelli kapelmeester van de hertog van Parma en van de kerk, “Santa Maria della Steccata” (foto’s), een functie die hij deelde met Capelli. In 1727, werd Giacomelli op voorspraak van Francesco Farnese, kapelmeester van San Giovanni in Piacenza en was daarna vele jaren werkzaam in dienst van keizer Karl VI (foto) aan het hof in Wenen. Uiteindelijk werd hij in 1738, kapelmeester aan de Basilica della Casa Santa (foto) in Loreto, waar hij in 1740 overleed.


Door het succes van zijn eerste opera “Ipermestra” in 1724, gecomponeerd voor het Teatro San Giovanni Crisostomo in Venetië, werd Giacomelli één van de populairste operacomponisten van zijn tijd. Veel van Giacomelli’s aria’s werden trouwens door Vivaldi en Händel in hun Pasticci verwerkt. Vivaldi gebruikte bv. in 1735, aria’s van Giacomelli in zijn pasticcio, “Bajazet”, ook bekend als “Il Tamerlano”. 

Tussen 1724 en 1740, componeerde Giacomelli wel meer dan 20 opera’s, waarvan de meeste gebaseerd waren op thema’s uit de klassieke oudheid, o.a. “Catone in Utica” (Wenen 1727 – Teatro Ducale, Milaan, 1736), “Scipione in Cartagine nuova” (Parma, 1730) (gecomponeerd voor “il solenne ingresso“ van prinses Enrichetta d’Este) (foto), “Lucio Papirio dittatore”, n.a.v. het bezoek in 1729, van de kardinaal en hertog van Modena, Rinaldo Maria d’Este (foto), “Semiramide riconosciuta” (Milaan, 1730), “Adriano in Siri” (Venetië, 1733) en “Demetrio” (Teatro Regio, Turijn, 1736). De bekendste opera van Giacomelli was en bleef weliswaar “Cesare in Egitto” uit 1735. 


Interessant om weten is dat de genoemde Rinaldo III Maria d’Este (1655-1737) (foto als kardinaal), in 1694, zijn kerkelijk ambt neerlegde om 2 jaar later te trouwen met prinses Charlotte Felicitas (1671-1710) (foto), de tweede dochter van Johan Frederik, de hertog van Brunswijk-Lüneburg, behorend tot het Huis Hannover. Door met een lid van het Huis Este te trouwen (beide Huizen, Hannover & d’Este, maakten deel uit van het Huis Welf), verbond Charlotte het geslacht d’Este (“Linie der Welf-Esten”) met vele Duitse huizen en het Huis Habsburg. Het huwelijk werd geregeld door de wiskundige, Gottfried Wilhelm Leibniz (1646-1716) (foto), de bibliothecaris van Hannover en één van de grootste denkers van de 17de eeuw, die de gemeenschappelijke oorsprong van de beide Huizen archiveerde.
Zijn drammi per musica, “Cesare in Egitto”, Giacomelli’s meesterwerk, kende succes in Parma, Venetië, Milaan, Rome, Turijn en Graz en beïnvloedde de meest vooraanstaande musici van zijn tijd. Deze wereldpremière-opname van “Cesare in Egitto”, met de Accademia Bizantina en eersteklas solisten, werd gemaakt op het Festival van Innsbruck, waarvan Ottavio Dantone sinds 2024, de muzikaal leider is.
Rolverdeling:
Arianna Vendittelli, Giulio Cesare
Emőke Baráth, Cleopatra
Filippo Mineccia, Achilla
Margherita Maria Sala, Cornelia
Valerio Contaldo, Tolomeo
Federico Fiorio, Lepido


Ottavio Dantone (1960) studeerde orgel en klavecimbel aan het Conservatorium “Giuseppe Verdi” in Milaan. In 1985 behaalde hij de Derde prijs op de prestigieuze, internationale klavecimbel wedstrijd van het Festival Musica Antiqua in Brugge. In 1986 was hij laureaat basso continuo op het internationaal concours in Parijs en in 1996 werd hij directeur van het conservatorium in Ravenna, de “Academia Bizantina”. Hij begon zijn carrière in 1999 als operadirigent met de (tweede) première van Giuseppe Sarti’s “Giulio Sabino” uit 1781 in het gemeentelijk theater “Dante Alighieri” van Ravenna, en debuteerde in 2005 in La Scala als dirigent van Händels “Rinaldo”.


Geminiano Giacomelli Cesare in Egypte Arianna Vendittelli Emőke Baráth Filippo Mineccia Margherita Maria Sala Valerio Contaldo Federico Fiorio Ottavio Dantone Accademia Bizantina 3 cd Alpha 1141